שמואלי-עידו אדריכלים | פרויקט החודש / יוני 2015 | שמואלי-עידו אדריכלים

פרויקט החודש / יוני 2015

9

פרויקט החודש – יוני 2015 : מצפה ים המלח

בשיתוף אדריכל עוזר שטול

פרויקט מצפה ים המלח ממוקם בישוב מצפה יריחו לנוכח ים המלח, בקעת יריחו והרי מואב, באופן שבו הוא מסמן את המהלך האחרון של הבינוי, אל מול המרחב האוניברסלי. תפקידו לסמל את המפגש בין המרחב הטבעי חסר הגבולות, לעשייה האדריכלית המבוססת על גבולות.

 

המצפה בנוי מערך של קוביות פתוחות לשמים נטולות פונקציה ותכלית מוגדרת, ומהוות מקומות שהייה הנסמכים על הדרך. לאורך השיטוט בתוואי החפיר מתגלים רשמים חלקיים של הנוף, אשר נגלה במלואו בקובייה האחרונה שיוצאת אל הנוף הלכה למעשה, ומרחפת מעל מדרון ההר.

 

המבנה נטול פונקציה, בבסיסו חסר גבולות, ואינו מתעמת עם זהות ממשית, ובכך נתפש כמבנה "ריק", אך הינו בעל פונקציה של זמן. רלוונטיות המבנה נשארת תמיד מתוקף כך שהוא מתמלא ומתרוקן בפונקציות שונות וזמניות. הרצון לתכנן את ה'ריק' כ'מקום' יצר מבנה חסר פונקציה מרחבית אך בעל הוויה.

 

המבנה בנוי קירות בטון צבועים בלבן, חיפוי אבן על קירות התמך ומעקות ברזל חלוד. המחשבה שעמדה מאחורי בחירת החומרים היתה שימוש בחומרים מינימאליים שמסמלים את העשייה האדריכלית והעירונית אל מול הטבע. בכל קובייה מיקמנו עץ אשר "מכניס" את הטבע אל הפנים, נותן צל ומיצר מקום לשהייה.

 

המצפה הוקם לזכרם של שלמה קרויזר ז"ל, ישי קרויזר ז"ל, איתן אורנבך ז"ל, ואחיה חורי ז"ל. לפיכך, בתהליך תכנון המצפה התמודדנו עם שאלת ה'היעדר' אל מול ה'קיים'. מערך הקוביות הינו חפיר ובכך מסמל את הסדק שנפער, את הטרגדיה וההיעדר. הקוביות ה'ריקות' החפורות באדמה ופתוחות לשמים, מסמלות את ה'היעדר', ומייצרות קשר בין האדמה לשמים. במהלך השיטוט במבנה ישנו ניתוק בין החוץ לפנים, והמבט היחידי הוא לשמים, עם הצצות לכיוון הנוף, שנגלה במלואו בסוף הדרך ומסמל את הדרך החדשה. 

תצא-מצפה_יריחומצפה יריחו-סקיצות12 mitzpe yeriho_slide_3
 מיצפה יריחו (3 of 30)-2GOPR0947.MP4.Still008[1] 

צילומים: הילה עידו

לתמונות נוספות הקלק כאן

site by Triotech